Az idősödő kutyák vérében megváltozik egyes gének kifejeződése - mutatták ki az ELTE kutatói

2025.02.05.
Az idősödő kutyák vérében megváltozik egyes gének kifejeződése - mutatták ki az ELTE kutatói
Az ELTE kutatói több gént azonosítottak kutyák vérében, melyek kifejeződése megváltozik az egészséges öregedés során. A gének potenciális biomarkerei lehetnek az egészséges öregedésnek a jövőben.

A modern társadalmakra jellemző az elöregedés, melynek velejárója az idősebb korosztályra jellemző megbetegedések számszerű növekedése. Ezért kiemelten fontos az öregedés, és az öregedés hátterének tanulmányozása mind genetikai, mind pedig az öregedést befolyásoló környezeti hatások oldaláról. Az öregedő társadalomban az egészséges öregedés különös jelentőséggel bír, hiszen ennek mélyebb megértése és megismerése magában hordozza annak lehetőségét, hogy elősegítsük az egészséges öregedéshez vezető életmódokat, ezzel hosszú távon hozzájárulhatunk egyes időskori egészségi problémák kialakulásának megelőzéséhez vagy annak időbeli kitolásához. 

A most megjelent tanulmányban az egészséges öregedést vizsgálták az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói kutyákban. A kutyának számos előnyös tulajdonsága van, melyek ideálissá teszik az öregedés vizsgálatára, például a társállatként tartott kutyák együtt élnek a gazdáikkal, ezért nagyon hasonló környezeti hatás éri őket. Ezen kívül számos emberi időskori betegségnek van megfelelője a kutyában (például a kutyák kognitív diszfunkciója sok szempontból hasonló az emberi Alzheimer-kórhoz). A vizsgálat során a kutatók öregedést jelző genetikai biomarkereket kerestek kutyák vérében. 

Az ELTE kutatói összesen tíz border collie fajtájú kutya (5 fiatal felnőtt és 5 idősebb felnőtt kutya) véréből vonták ki a fehérjekódoló RNS molekulákat – melyek a gének kifejeződésre jutásában játszanak kulcsszerepet –, majd meghatározták az általuk kódolt szekvenciákat. „Ezekből az adatokból bioinformatikai módszerekkel meg tudtuk határozni, hogy a kutyák DNS-én megtalálható körülbelül húszezer génből melyek fejeződtek ki a vizsgált állatok vérében. Továbbá, a gének listája mellett mennyiségi információt is kaptunk a génekről, tehát azt is megtudtuk, hogy melyik gén milyen szinten fejeződött ki az egyedekben; ezek lehetővé tették a két korcsoport összehasonlítását.” mondta Jónás Dávid bioinformatikus, a tanulmány egyik első szerzője. A korcsoportok összehasonlításával a kutatók összesen 61 gént találtak, melyek különböző szinten fejeződtek ki a fiatal és idős egyedek vérében, ellenben a kutyák vérsejtjeiben expresszálódó majd 13 ezer gén 99,6%-a nem különbözött a két csoport között. Az eredményeket megerősítik egy másik friss tanulmány adatai, melyet belga malinois fajtájú kutyákon végeztek kutatók. „Mivel az eredményeink nagyon nagy részben átfednek az említett tanulmány eredményeivel, az eltérő módon kifejeződő gének jó kandidánsok lehetnek öregedési biomarkernek.” mondta el Tátrai Kitti pre-doktor, a tanulmány másik első szerzője. Következő lépésként a kimutatott szignifikáns gének további vizsgálata és kapcsolatuk az öregedéssel vizsgálandó. 

Eredeti közlemény: Jónás D, Tátrai K, Rékasi Z, Egyed B, Kubinyi E. Differential Gene Expression Analysis of Whole Blood Transcriptome Between Young and Old Border Collie Dogs. Veterinary Sciences. 2025; 12(2):86. https://doi.org/10.3390/vetsci12020086

Kapcsolat: Jónás Dávid, jonas.david@ttk.elte.hu

A sajtóanyag elkészítését a MEC_N 149124 pályázat támogatta.